Przyczyny powstawania zmarszczek
Autor: Iza Walkiewicz
Większość ludzi, bez względu na wiek, chce wyglądać młodo i atrakcyjnie. Pojawiające się wraz z upływającym czasem zmarszczki są jednak nieuniknione. Warto jednak poznać przyczyny ich powstawania. Wiedza ta, wraz z odpowiednią profilaktyką kosmetyczną mogą sprawić, że będziemy wyglądać wciąż młodo i promiennie.
Głównym celem zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w gabinetach kosmetycznych lub gabinetach medycyny kosmetycznej jest zachowanie zdrowej i gładkiej skóry oraz opóźnianie efektów postępującego czasu i pojawiania się zmarszczek. Aby skóra była zadbana musi spełniać trzy podstawowe warunki: posiadać odpowiednie nawilżenie, gładkość oraz elastyczność. Ostatni czynnik jest szczególnie ważny, ponieważ zmniejszenie elastyczności skóry to główny powód pojawiania się zmarszczek. O elastyczność skóry możemy zbadać przyrządem diagnostycznym, jakim jest kutometr. Działa on bardzo prosto. Sonda umieszczona na skórze zasysa skórę i rejestruje optycznie czy skóra jest wiotka czy jędrna.
Powodem pojawienia się zmarszczek może być zaburzenie gospodarki wodnej i naturalnego płaszcza wodno-lipidowego. W warstwie rogowej naskórka znajduje się tak zwany związek NMF. NMF to skrót anglojęzycznej nazwy – Natural Moisturizing Factor – czyli tak zwany naturalny czynnik, który odpowiedzialny jest za odpowiednie nawilżenie skóry. NMF to związek złożony głównie z aminokwasów. Jeśli więc balans składników zawartych w NMF jest zakłócony, wówczas skóra nie jest w stanie gromadzić wystarczających zasobów wody, staje się przesuszona i pojawiają się zmarszczki.
Na zachowanie elastyczności skóry ma również wpływ ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, zachwiana równowaga hormonalna prowadzi do przyrostu masy ciała. Efektem jest znaczne pogorszenie się mikrokrążenia w skórze, co wpływa negatywnie na jej elastyczność.
Elastyczność skóry jest uzależniona od stanu włókien kolagenowych. Wraz z wiekiem jest ich w naszym organizmie coraz mniej, a szczególnie dotkliwie jest to widoczne u kobiet po menopauzie. Zdarza się również, że osłabienie włókien kolagenowych może nastąpić dużo wcześniej. Powodem tego może być na przykład nadmierne opalanie i silna ekspozycja skóry na działanie słońca. Pod wpływem promieni UV pobudzane są w naszej skórze specjalne enzymy tzw. metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej (MMP), które powodują rozkład kolagenu.
Powodem utraty elastyczności skóry i przedwczesnych procesów jej starzenia może być również wrodzona słabość tkanki łącznej oraz nieprawidłowo przebiegający proces rogowacenia skóry.
Ekstremalnym przypadkiem nadmiernej utraty elastyczność jest skóra atroficzna. Uwarunkowania genetyczne lub inne czynniki np. nadmierne przebywanie na słońcu, długoletnie przyjmowanie przeciwzapalnych sterydów sprawiają, że skóra wiotczeje i sprawia wrażenie suchej i zmarszczonej.
Często sami, w mniejszym lub większym stopniu, narażamy się na to, że efekty starzenia się skóry przebiegają znacznie szybciej. Palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, nieprawidłowe odżywianie się, brak ruchu, długotrwały stres to czynniki, które powodują, że skóra traci elastyczność i staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.
Czynników, które sprawiają, że skóra traci elastyczność jest wiele. Szansą na utrzymanie skóry w dobrej kondycji są nowoczesne zabiegi kosmetologiczne, które poprawiają ukrwienie i gwarantują zachowanie właściwego poziomu NMF. Składniki aktywne zawarte w preparatach kosmetycznych (np. koenzym Q10, ekstrakty zawierające kofeinę i aloes, kwas hialuronowy, nanocząsteczki witaminy A) zwiększają nawilżenie skóry i znacząco hamują rozpad kolagenu.
Iza Walkiewicz - wypełnianie zmarszczek
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz