Prawidłowa konserwacja pędzli do makijażu
Autor: Daria Złotniewicz
Atrakcyjny makijaż jest efektem nie tylko dobrych jakościowo kosmetyków, ale i odpowiednich przyborów stosowanych do jego nakładania. Nie należy zapominać o utrzymywaniu tych drugich w należytej czystości.
W dzisiejszych czasach niemalże każda kobieta posiada mnóstwo wszelkiej maści kosmetyków oraz akcesoriów służących do ich aplikacji. Stosujemy wyroby kosmetyczne, aby uatrakcyjnić przecież nasz wygląd zewnętrzny, dlatego też powinnyśmy pamiętać o regularnej konserwacji przyborów, z których korzystamy do wykonywania makijażu.
Nie ulega wątpliwości, że w gronie wspomnianych przyborów niezwykle istotne miejsce zajmują pędzle do twarzy. Wykorzystujemy je praktycznie każdego dnia, jednakże prawdopodobnie spora ilość z nas zapomina o ich systematycznym czyszczeniu. Tymczasem utrzymywanie wspomnianych pędzli w należytym porządku zapobiega zbieraniu się na nich szkodliwych bakterii oraz nadmiernych ilości łoju skórnego. Tym samym przeciwdziałamy szybszemu starzeniu się wizualnemu naszej skóry, a także dbamy o jej należytą kondycję.
Wiele kobiet wychodzi z założenia, że skoro na pędzlach oraz innych akcesoriach służących im do nakładania makijażu nie widać gołym okiem zabrudzenia, nie trzeba wspomnianych akcesoriów konserwować. To błędne podejście, albowiem groźne dla naszej cery bakterie są przecież niewidoczne bez użycia mikroskopu, co nie oznacza, że z powodu swych niewielkich rozmiarów są również w niewielkim stopniu szkodliwe. Ich wysokie nagromadzenie może prowadzić do występowania trądziku oraz innych niekorzystnych zmian skórnych, w związku z czym użytkowanie brudnych przyborów kosmetycznych może zaowocować wręcz pogorszeniem się wizerunku naszej fizjonomii, zamiast jego poprawą.
Czyszczenie pędzli kosmetycznych
Utrzymywanie pędzli do makijażu w należytej czystości nie jest wcale trudnym zadaniem. Jeżeli korzystamy z pędzli wykonanych z włosia syntetycznego, wystarczy, że przemyjemy je wodą z dodatkiem mydła lub szamponu. W trakcie wykonywania czynności konserwacyjnych powinnyśmy zarazem zwrócić uwagę na to, czy włosie w naszym pędzlu nie uległo już nadmiernemu wysuszeniu bądź zniszczeniu o innym charakterze. Warto zaznaczyć, że w podobny sposób możemy także czyścić gąbeczki stosowane do nakładania podkładu.
Nieco bardziej skomplikowana sprawa związana jest z czyszczeniem pędzli wykonanych z włosia naturalnego. Tego typu akcesoria należy konserwować specjalnymi preparatami, które nie pozbawią naturalnego włosia jego specyficznych właściwości. Jeżeli nie dysponujemy takimi preparatami, alternatywnym rozwiązaniem jest przemycie pędzla wodą z dodatkiem szarego mydła. Niektórzy producenci profesjonalnych przyborów kosmetycznych wypuszczają nawet specjalne środki do konserwacji swych wyrobów. Z kolei pędzle, które stosujemy do pudrowania twarzy, wystarczy zdezynfekować spirytusem spożywczym lub innym wysokoprocentowym alkoholem (należy jednak pamiętać, żeby nie wykorzystywać do tego celu spirytusu salicylowego).
Co po czyszczeniu?
Kiedy czynności związane z czyszczeniem pędzli mamy już za sobą, najlepiej pozostawić wspomniane pędzle włosiem do dołu, aż do ich całkowitego wyschnięcia. W przypadku, kiedy nie będzie to możliwe, alternatywnym rozwiązaniem może być ułożenie naszych pędzli na ręczniku umieszczonym na płaskiej powierzchni. Pod żadnym pozorem nie powinnyśmy jednakże wyciskać z nich wody, gdyż tym sposobem możemy doprowadzić do wypadania włosia pędzla lub jego deformacji. Nie wolno również suszyć pędzli kosmetycznych na grzejnikach lub innych sztucznych źródłach ciepła, a także na otwartym słońcu. Spowoduje to bowiem szybką degradację włosia oraz wydatnie zmniejszy funkcjonalność pędzla.
Na koniec mała wskazówka, co warto zrobić, kiedy naprawdę musimy błyskawicznie użyć pędzla do makijażu i nie mamy czasu przeprowadzać jego kompleksowego czyszczenia. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest skorzystać z chusteczki nawilżonej alkoholem i wycierać nią włosie naszego pędzla od zewnętrznej strony. Z przytoczonego przykładu należy korzystać jednakże tylko w sytuacjach awaryjnych, ponieważ nie jest on równie skuteczny jak przedstawione wcześniej sposoby.
pędzle Maestro
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz